Nemecko

Kedy máte v Nemecku nárok na dávky v starobe?

Nemecko: Starobné dôchodky a dávky v starobe

Všetky osoby, na ktoré sa vzťahuje povinné dôchodkové poistenie (t. j. všetci zamestnanci a niektoré skupiny samostatne zárobkovo činných osôb, ktoré zarábajú viac, ako je minimálna mzda), sú kryté starobným poistením.

Starobný dôchodok sa poskytuje ako protihodnota za prácu vykonanú počas aktívneho života. Podlieha podmienkam týkajúcim sa veku a minimálnej dĺžky obdobia poistenia (všeobecná kvalifikačná lehota, ktorú tvorí 5 rokov prispievania a náhradné obdobia).

Všetky kalendárne mesiace, za ktoré ste zaplatili príspevky a doby, kedy ste sa venovali výchove dieťaťa mladšieho ako tri roky, sa započítavajú do potrebnej dĺžky obdobia poistenia 5, 15 a 25 rokov. Do potrebnej dĺžky obdobia poistenia 35 rokov sa započítavajú všetky obdobia zakladajúce právo na dôchodok. Sú to napríklad obdobia vzdelávania a obdobia výchovy dieťaťa mladšieho ako desať rokov.

Ak ste dosiahli dôchodkový vek a chcete iba skrátiť svoj pracovný úväzok, môžete požiadať aj o čiastočný dôchodok (tretina, polovica alebo dve tretiny plného dôchodku). Môžete sa aj zrieknuť podania žiadosti o dôchodok. Ak máte 65 rokov, ešte ste nepodali žiadosť o vyplácanie starobného dôchodku, alebo ste požiadali iba o vyplácanie čiastočného dôchodku, plný dôchodok, ktorý sa vám bude neskôr vyplácať, sa vám mesačne zvýši o 0,5 % (ročne o 6 %) sumy, ktorá zodpovedá časti, o ktorej vyplácanie ste nepožiadali.

Riadny starobný dôchodok (Regelaltersrente)

Štandardný vek odchodu do dôchodku sa od roku 2012 do roku 2029 postupne zvýši na 67 rokov, počínajúc osobami narodenými v roku 1947.

V prípade všetkých osôb narodených po roku 1963 sa bude uplatňovať štandardný vek odchodu do dôchodku 67 rokov.

Poistenci budú môcť odísť do dôchodku už vo veku 65 rokov bez toho, aby im bol znížený dôchodok, ak 45 rokov odvádzali povinné príspevky zo zárobkovej činnosti a opatery a starali sa o výchovu detí vo veku do 10 rokov. Súbeh s príjmom je možný bez obmedzenia.

Predčasný starobný dôchodok

Vek odchodu do dôchodku v prípade predčasného odchodu do dôchodku sa upraví podľa nového štandardného veku odchodu do dôchodku. Nie sú však stanovené žiadne úpravy pre typy dôchodkov, ktoré sa rušia; v prípade týchto dôchodkov zostáva štandardný vek odchodu do dôchodku 65 rokov.

O predčasný odchod do dôchodku (v zníženej sadzbe) možno požiadať vo veku 63 rokov po 35 rokoch obdobia dôchodkového poistenia. 

O starobný dôchodok pre ťažko zdravotne postihnuté osoby môžu požiadať poistenci, ktorí dosiahli vek 65 rokov, na začiatku vyplácania dôchodku boli uznaní za osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a dosiahli potrebnú dĺžku obdobia poistenia 35 rokov. Predčasné vyplácanie tohto starobného dôchodku prostredníctvom zníženia jeho výšky je možné od veku 62 rokov.

Poistenci narodení pred 1. januárom 1952 môžu požiadať o znížený starobný dôchodok vo veku 63 rokov, ak:

  • dosiahli potrebnú kvalifikačnú lehotu 15 rokov; 
  • platili povinné príspevky na základe zamestnania alebo poistenej práce osem rokov v priebehu posledných desiatich rokov pred vznikom nároku na dôchodok;
  • boli v čase začatia poberania dôchodku nezamestnaní;
  • po dovŕšení veku 58 rokov a šesť mesiacov boli nezamestnaní celkovo 52 týždňov alebo najmenej 24 mesiacov pred vznikom nároku na dôchodok pracovali na čiastočný úväzok (Altersteilzeitarbeit).

Ako náhrada za dlhšie vyplácanie dôchodkových dávok sa dôchodok znižuje o 0,3 % za každý mesiac poberania dôchodku pred štandardným vekom odchodu do dôchodku (v prípade starobného dôchodku pre osoby s ťažkým postihnutím pred dosiahnutím veku 65 rokov).

Na baníkov sa vzťahujú osobitné ustanovenia. Baníci sa môžu stať poberateľmi starobného dôchodku vo veku 60 rokov, ak dosiahli potrebnú dĺžku obdobia poistenia 25 rokov.

Starobný dôchodok pre ženy

Ženy môžu poberať znížený starobný dôchodok po dosiahnutí veku 60 rokov, ak po dovŕšení veku 40 rokov povinne platili príspevky viac ako desať rokov. Poistené ženy narodené v roku 1952 a neskôr si však nemôžu uplatniť nárok na tento starobný dôchodok.

Dátum príspevku: 30.01.2020, aktualizované: 6.02.2020
Témy: Život a práca v EÚ, Sociálne zabezpečenie, VI. Starobné dôchodky a dávky v starobe

© Európska únia, 2012